VÁLLALKOZÁS INDÍTÁS
HOGYAN ÉS MENNYIT ADÓZIK AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÓ?
Sokan azt gondolják, hogy itthon magasak a vállalkozások adóterhei, pedig a valóság az, hogy vállalkozással lecsökkentheted az adóterhed akár 2,91%-ra.
Csak, hogy össze lehessen hasonlítani: az alkalmazotti adóteher 54,5%, a munkaadód által kifizetett összeg (amire a munkaadód azt mondja, hogy "ezt fizetem ki a munkádért) ekkora részét vonják el tőled adók és járulékok formájában.
Önmagában az, hogy vállalkozóként keresed meg a bevételed, csak az adókülönbség miatt is százmilliós extra jövedelmet jelenthet a számodra 20 éves távlaton.
A fenti diagramon látható, hogy 1 millió Ft/hó bevétel, hogyan oszlik meg KATÁ-s egyéni vállalkozás és alkalmazotti fizetés esetén.
Az egyéni vállalkozásnál a havi 29 200 ft a mellékállásban vállalkozók havi 25 000 forintjából, és az iparűzési adó havi szintre lebontott (50 000 ft/12) 4200 forintjából áll össze, tehát bevallottan egy nagyon idealizált helyzetet néztünk a példa kedvéért.
A munkáltató 1 millió forintot fizet ki a munkádért amiből te 549.500 Ft-ot kapsz kézhez. KATÁ-s egyéni vállalkozás esetén a megkeresett 1 millió forintodból 970.800 Ft-ot kapsz kézhez.
Természetesen a havi 1 milliós bevétel egy magas összeg, és egy vállalkozásnak vannak költségei is. Egyelőre ezt csak az adózásbeli különbségek miatt mutattuk be, hiszen nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy Magyarországon az alkalmazotti bérek adóztatása nagyon magas, de az egyéni vállalkozásoké kifejezetten alacsony.
KATA: A LEGKEDVEZMÉNYESEBB
ADÓZÁSI FORMA
Egyéni vállalkozóként az adóelőnyünk abból származik, hogy lehetőségünk van egy kedvezményes adózási formát választani, a Kisadózók Tételes Adóját (KATA).
KATÁ-s adózóként nem a bevételünk százalékát, hanem havonta egy fix összeget kell adóként befizetni.
- Ha mellékállásban vállalkozunk (legalább heti 36 órás munkaviszonyú bejelentett főállásunk mellett, vagy nappali tagozatos tanulmányok mellett), akkor ez havonta 25 ezer forint.
- Ha főállásban vállalkozunk (tehát nincs munkahelyünk, 100%-ig a vállalkozásból élünk), akkor pedig havonta 50 ezer forintot
Sokakat elrettent, hogy a fenti összegeket 0 ft bevétel mellett is meg kell fizetni. Viszont az egyéni vállalkozást lehet szüneteltetni, ha úgy látod, hogy egy adott hónapban nem lesz bevételed (ilyenkor nem kell fizetni a KATA adót), és nyilván havi 25 000 ft/50 000 ft szinte semmi a havi 250-300 000 ft-os alkalmazotti adókhoz képest. A KATÁ-s egyéni vállalkozása további előnye, hogy a működtetése NAGYON egyszerű. Normál esetben havi egy utalást kell megtenned, és a vásárlásokról ki kell állítanod a számlákat, majd év végén összeadni, hogy mennyi volt a bevételed. Szó szerint ennyit kell csinálnod a vállalkozás működtetése közben (természetesen az alapításkor és évzáráskor vannak még egyéb lépések, azokat később a cikkben tárgyaljuk). De például nem kell ÁFA nyilvántartást vezetned (mivel ÁFA mentes a tevékenységed évi 12 millió forintig), nem kell külön fizetni a különféle adókat, mert a KATÁ-ban minden benne van már.
Milyen adókat és járulékokat tartalmaz a KATA?
- Vállalkozói személyi jövedelemadó
- Vállalkozói osztalékalap utáni adó, vagy átalányadó
- Társasági adó
- Személyi jövedelemadó, járulékok, egészségügyi hozzájárulás
- Szociális hozzájárulási adó és szakképzési hozzájárulás
További nagy előny, hogy az egyéni vállalkozás pénze a te pénzed, tehát minden további lépés nélkül tudod személyes költésre használni (amit ugye egy Kft-nél nem tudnál megtenni).
2019-ben a KATÁ-s bevétel határa évi 12 millió forint.
Ha ezt meghaladjuk, akkor pedig 40% adót kell fizetni a 12 millió feletti bevételre, ami miatt már nem annyira éri meg ez az adózás. VISZONT ha túllépjük a 12 milliót akkor van még egy lehetőség:
Csinálhatunk egy KATÁ-s BT-t az egyik ismerősünkkel/családtagunkkal, ahol mi kültagok vagyunk és ő a beltag, így újra van egy 12 millió forintos KATA keretünk, ami után havonta 25 ezer forintot kell befizetni adóként (ebben az esetben ha pénzt veszünk ki a betéti társaságból, akkor 15% osztalékadót kell fizetnünk, de még így is remek lehetőségről beszélünk).
MIKRE LESZ SZÜKSÉGED
AZ EGYÉNI VÁLLALKOZÁSHOZ?
Egy egyéni vállalkozás elindításához mindenképp szükségünk van bizonyos eszközökre.
Egyéni vállalkozóként érdemes a legtöbb részét a tevékenységednek online végezni, például az ügyfélszerzést, a fizetések fogadását és a számlázást is, ezért a továbbiakban erre koncentrálunk.
Szükséges eszközök:
- Weboldal (ahol a vásárlás történik)
- Online fizetés és szállítás
- Számlázás
- Vállalkozói bankszámla
EGYÉNI VÁLLALKOZÁS ALAPÍTÁSA
1. LÉPÉS: ÜGYFÉLKAPU REGISZTRÁCIÓ
2. LÉPÉS: EGYÉNI VÁLLALKOZÁS BEJELENTÉSE
3. LÉPÉS: KAMARAI BEJELENTÉS
4. LÉPÉS: KERESKEDELMI TEVÉKENYSÉG BEJELENTÉSE AZ ÖNKORMÁNYZATNÁL
5. LÉPÉS: BEJELENTKEZÉS AZ IPARŰZÉSI ADÓ ALÁ
6. LÉPÉS: SZÁMLÁZÓ PROGRAM BEJELENTÉSE A NAV-NAK
Az információ a tácitproject.hu-ról származik.